Uyurken cildinize bakım yapmanın 4 yolu

Yatmadan önce yaptığınız “güzellik ritüelleri” de oldukça önemlidir. İşte gece bakımıyla cildinizin parlak görünmesini sağlamanın 4 yolu.

1. İyi temizlenmiş cilt

Gün boyunca cilt, çevreden gelen zararlı bileşenlere (toksinler, katı parçacıklar, mikroplar) karşı bir bariyer olma rolünü yerine getirmiştir ve her zaman maruz kalan yüzde en fazla miktarda bulunurlar. Bu nedenle yatmadan önce onları yıkamak zorunludur. Makyaj yapmıyorsanız ve sorunlu bir cildiniz yoksa, yüzünüze birkaç kez ılık ama sıcak olmayan su çarpmanız yeterlidir.

2. Yatak odasında uygun sıcaklık

Kaliteli uyku için en hafife alınan faktörlerden biri odadaki sıcaklıktır. Çok kuru ve sıcak hava cildi daha da kurutabilir ve parlaklıktan başka bir şey bırakamaz. İdeal oda sıcaklığı yaklaşık 18°C’dir, bu nedenle ısıtmayı bütün gece açık bırakmamaya çalışın.

3. C vitamini içeren gece kremi

Geceleri doğal biyolojik süreçler daha karmaşıktır; yeni hücrelerin üretimi ve serbest radikallerin zarar verdiği hücrelerin yenilenmesi. Bu biyomekanizmaları desteklemek ve zamanın zararlarını geciktirmek için antioksidan içeren özel bir gece kremi seçmek en doğrusudur.

Yıllar geçtikçe C vitamininin cilt için en etkili antioksidan olduğu kanıtlanmıştır. Yaşlanma sürecini yavaşlatır, serbest radikallere karşı koruma sağlar, pigment lekelerini aydınlatır ve cildi eşitler. Hyaluronik asit ve sertifikalı organik chia, kamelya, jojoba, macadamia, sığla, sardunya ve palmarosa yağları cildin gece yenilenmesini sağlar ve onu sağlıklı, pürüzsüz ve parlak tutar.

4. Doğal yağlar

Ana maddesi organik bitkisel yağlar olan ürünler kesinlikle her cilt için en iyi seçimdir. Düşük ekstraksiyon sıcaklığı doğal bileşenlerini büyük ölçüde korur. Ayrıca her yağın kendine özgü etkisi vardır, bu da onu güzel bir cilde giden yolda ideal bir “ortak” yapar.

Chia yağı o kadar popüler değil, ancak kozmetik açıdan haklı olarak takdir ediliyor. Yaşlanmaya karşı mücadelede güçlü bir silah olan yaklaşık %60 omega 3 yağ asitleri ve %20 omega 6 içerir.

Çin tıbbında ve kozmetik alanında kamelya yağı binlerce yıldır hücrelerin serbest radikallere karşı direncini artıran kanıtlanmış faydalı etkisi ile kullanılmaktadır. Oleik asit (%80’in üzerinde), omega 3, 6 ve 9 yağ asitleri, A, B ve E vitaminleri içerir.

Macadamia yağı ise insan derisinin su-lipid bileşimine en yakın olanıdır. Antioksidan etkisi olan, hücre zarını serbest radikallerden koruyan ve yaşlanmayı yavaşlatan tekli doymamış palmilitoleik asit (omega 7) içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x