Nasuh Mahruki’den CHP’ye çağrı

Türkiye yerel seçim gündemine odaklanmışken, 31 Mart’ta yapılacak olan seçimlerde Beşiktaş’tan bağımsız olarak aday olan Arama Kurtarma Derneği’nin (AKUT) kurucusu ve eski başkanı Nasuh Mahruki, seçim çalışmalarını sürdürüyor.

VoA Türkçe’de yer alan habere göre, önce CHP’den Beşiktaş Belediyesi için aday adayı olan, daha sonra ise bağımsız adaylığını duyuran Mahruki, “afet dirençli ve güvenli bir Beşiktaş için” aday olduğunu belirtti.

‘CHP’DE DEĞİŞEN HİÇBİR ŞEY OLMADI’

Yurttaşların CHP’de değişim beklentisi içinde olduğunu ancak Kurultay’ın ardından CHP’nin Genel Başkanlığına Özgür Özel’in gelmesiyle de partide değişen bir şeyin olmadığını savunan Mahruki, “Yerel yönetimdeki adaylara baktığımızda halkın talep ettiği değişimin hayata geçirilmediğini görüyoruz. Ve bunu maalesef sadece Beşiktaş’ta değil, başka belediyelerde de yaptılar. Mesela Hatay’da çok büyük sorunlara yol açtı. İzmir’de aynı şekilde. Dolayısıyla CHP’nin maalesef kimi çok önemli yerlerde doğru aday belirleyemediğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Seçimlerin Türkiye’de bir kırılma yaratacağını beklediğini aktaran Mahruki, hem CHP’nin hem de AKP’nin güç kaybedeceğini savundu.

‘BEŞİKTAŞ HALKININ İLGİSİ NEDENİYLE BAĞIMSIZ ADAY OLDUM’

Beşiktaş’ta yaşayan yurttaşların kendisine gösterdiği ilgi ve sevgi nedeniyle bağımsız aday olduğunu belirten Mahruki, “Halkın, benim adımı duyduğu zamanki ilgisi, teveccühü, desteği vardı. Biraz da Beşiktaşlı komşularımdan aldığım destek ve güven de bağımsız aday olma kararımı pekiştirdi. Zaten sonuna kadar bu mücadeleye devam edecektim. Ama aday gösterilmediğim andan itibaren aldığım telefonlar, mesajlar, beni çok mutlu etti. Aday olduğumu duyan herkes, yani seçmenin yüzde 90-95’i benim adımı söylüyor” dedi.

‘KAZANDIKTAN SONRA CHP İLE YOLUMA DEVAM ETMEK İSTİYORUM’

Mahruki, kendisinin hala CHP’li olduğunu söyleyerek, seçimi kazandıktan sonra da yoluna CHP ile devam etmek istediğinin altını çizdi. Mahruki, “Yani benim kazanmam, CHP’den kopartmayacak burayı. Hepimiz CHP’liyiz. Halk da bunu görüyor ve biliyor” dedi.

Seçilmesi halinde, atacakları ilk adımın açık ve şeffaf belediyecilik olduğunu vurgulayan Mahruki, “Herkesin her şeyi kontrol edebileceği görebileceği, ihalelerin açık yapılacağı bir belediyecilik. Dolayısıyla kayıpların, kaçakların, o kötü niyetli hamlelerin yapılmasını minimuma indirecek bir açıklık göstereceğiz. Katılımcı demokrasiyi destekleyeceğiz, doğrudan demokrasi modellerini geliştireceğiz. Mahalle temsilcileriyle, site temsilcileriyle, muhtarlıklarla daha eşgüdümlü çalışarak, bütün paydaşları masada toplayacağız. Çünkü mahallenin öncelikleriyle işletmelerin, dükkân sahiplerinin öncelikleri birbiriyle çatışıyor. Rant odaklı bakıldığı zaman hep dükkân sahiplerinin çıkarları kollanacak şekilde ilerleniyor. Bu mahalleliyi mutsuz ediyor, bunu durduracağız. Buranın gerçek sahibi mahalleli, burada yaşayan insanlar” diye konuştu.

“Beşiktaş’ın rantını Beşiktaş halkı için kullanacak şekilde bir model geliştireceğiz” sözlerini söyleyen Mahruki, “Yetki ve sorumluluk alanlarıyla da çatışmadan, yine de paydaşları uzlaştıracak şekilde masaya oturtarak Beşiktaş halkı için en iyi formülleri bulacak şekilde bu kentsel dönüşüm gerçekleştireceğiz. Ada bazlı yaptığımız takdirde birtakım avantajlar elde edebiliyoruz. Binaların arasındaki boşlukları da imara açarak, o boşluklardan yaratılacak rant sayesinde hem aşağıda daha büyük bir otopark alanına sahip olmak, hem yukarıda daha çok fazla metrekareye sahip olarak, insanların cebinden çıkmadan, belki de dairelerin metre karelerini küçültmeden bunu başarabilecek modeller geliştirmeye çalışacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x