İngiltere’nin yeni Savunma Bakanı Grant Shapps oldu; seçimlerde Rishi Sunak için kritik rol oynayabilir

İngiltere’de Savunma Bakanı Ben Wallace‘ın istifa etmesinin ardından yerine atanan Grant Shapps atandı.

NATO Genel Sekreterliği için aday olan Wallace, ABD’nin desteğini alamamıştı. 

Winston Churchill’den bu yana en uzun süre görev yapan Savunma Bakanı olan Wallace, eski başbakan Theresa May’in Güvenlik Bakanı olduktan sonra 2019 yılında son görevine başladı.

Wallace, Boris Johnson, Liz Truss ve Rishi Sunak yönetimi olmak üzere son üç hükümette görevde kalan üst düzey profile sahip tek bakan olarak biliniyor.

.

Başbakan Rishi Sunak’ın kabinedeki en sadık müttefiklerinden biri olarak gösterilen Shapps, son olarak Enerji Güvenliği ve Sıfır Emisyondan Sorumlu Bakan olarak görev yapıyordu.

Geçtiğimiz yıl Muhafazakar Parti lideri ve başbakan olmak için yürüttüğü kampanya sırasında Sunak’a destek veren Shapps, 2019’dan bu yana kabine üyesiydi.

Euronews’ün haberine göre Shapps’ın gelecek yıl yapılması beklenen genel seçimlerde Sunak için kilit öneme sahip olabileceği belirtiliyor. 

“Dünya daha istikrarsız olacak”

Rus işgali karşısında Ukrayna’nın desteklenmesinde kilit rol oynayan 53 yaşındaki Ben Wallace, dün resmen istifa etmişti.

Dört yıl boyunca savunma bakanlığı görevini yürüten ve hükümette dokuz yıl geçiren Wallace, yaz aylarında siyasi hayattan çekilme niyetini bildirmişti.

Wallace, Sunak’a yazdığı mektupta “Önümüzdeki on yıl içinde dünyanın daha güvensiz ve daha istikrarsız olacağına gerçekten inanıyorum” demişti. 

NATO Genel Sekreterliği için aday olan Wallace, ABD’nin desteğini alamamıştı.

Winston Churchill’den bu yana en uzun süre görev yapan Savunma Bakanı olan Wallace, eski başbakan Theresa May‘in Güvenlik Bakanı olduktan sonra 2019 yılında son görevine başladı.

Wallace; Boris Johnson, Liz Truss ve Rishi Sunak yönetimi olmak üzere son üç hükümette görevde kalan üst düzey profile sahip tek bakan olarak biliniyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x