Emeklilere 5 Bin Lira Cumhuriyet Bayramı İkramiyesinde Tartışmalar Sürüyor

Yılsonu yaklaşırken, maaş zamları da konuşulmaya devam ediliyor. Özellikle en düşük maaşlar üzerinden emekli aylıklarına yapılacak zamlar yakından izleniyor. Meclis’in açılmasıyla birlikte çalışmaların hızlanmasıyla emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacak? Emekli aylıklarına ara zam yapılacak mı? Emeklilere yönelik Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı olması nedeniyle 29 Ekim’de 5.000 TL bayram ikramiyesi verilecek mi? Tüm bunlar sorulmaya ve gündem olmaya devam ediyor. Gelin birlikte bakalım.

Enflasyonda yeniden hızlanan yükselişle özellikle maaş zamları düşük kalan ve alım gücü düşen emekliler zamları bekliyor, zam haberlerini de yakından takip ediyor.

En düşük maaşın 2023 başında kademeli olarak seçimlerin de etkisiyle 7.500 liraya çıkması sonrası ara zamda kök maaş üzerinden zam verilmesi emeklilerin ihtiyacına çözüm olmamıştı.

Yılsonu yaklaşırken, yeni yılda da bir seçim olması hem ekonomi yönetiminin elini zorlaştırıyor hem de özellikle emeklilerin zam beklentilerini artırıyor.

1 Ekim’de Meclis’in açılmasıyla bakanlıkların da sürdürdüğü çalışmaların artık sonuç vermesi beklenirken, formüller ve iddialar havada uçuşuyor.

Emekliye zam konusunda iddialardan biri ve en çok dile getirileni, ara zam yerine 29 Ekim Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılında Cumhuriyet Bayramı’nda emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi yönünde oluyor.

Bugün sosyal medyada görülen iddialarda 5 bin liralık emekliye Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi en güçlü formül olarak görülmeye başlandı. Maaş zamlarının bu şekilde yeni yıla girerken konuşulacağı düşünülüyor.

Emeklilere Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi konusunda Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, “Bir tarih vermek benim bulunduğum pozisyon itibarıyla doğru değil. Hangi aşamada olduğunu çok fazla bilmiyorum. Bakanlıklarımız bu konuda hem emeklilerimizin bize gelen taleplerini karşılamak noktasında hem de bütçe dengesi pozisyonundaki hususu masaya yatırmak suretiyle en doğru kararı vermek için çalışmalarını hızla yapıyorlar” demişti.

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, Cumhuriyet Bayramı emekli ikramiyesi için “en az 10 bin lira” olmasının gerektiğini söylemişti.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun’un söylediği iddia edilen bir diğer formüle göre de, emeklilere ikramiye ödemesinin 5 bin ila 10 bin lira arasında değişeceği ancak bunun en düşük emekli maaşı alanlara olacağı öne sürüldü.

İktisatçı Prof. Dr. Yalçın Karatepe de emekli ikramiyesini “kalıcı artış beklentisi olmaması için” diye yorumladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x