Arif Çetin’e ‘hakaret’ten yargılanan avukat Tugay Bek beraat etti

Uyuşturucu suçundan 8 yıl ceza alan eski Metro Turizm Başkanı Galip Öztürk ile fotoğraf veren Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin’i “Jandarma Genel Komutanı suç örgütleri ile arasına mesafe koysun” ifadeleri ile eleştiren avukat Tugay Bek hakkında ‘kamu görevlisine hakaret’ suçlamasıyla açılan davada, beraat kararı çıktı.

Evrensel’den Damla Uğurtaş’ın haberine göre; demokratik bir ülkede mafya gruplarıyla ilişkilerinin açığa çıkan bürokratların istifa etmesi gerektiğini belirten Bek, “Bu olmadığı gibi bu çarpık ilişkinin sorgulanıyor olmasının yargılandığını görüyoruz” dedi.

Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin’in sosyal medya hesaplarından, cinayete teşebbüsten aldığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının kesinleşmesi üzerine 2018’de Gürcistan’a kaçan eski Metro Turizm Başkanı Galip Öztürk ile fotoğraflarını paylaşmış, Söz konusu fotoğrafları hatırlatan Avukat Tugay Bek sosyal medya hesabından “Cinayetten müebbet alıp, kaçtığı Gürcistan’da uyuşturucu suçundan 8 yıl ceza alan Metro Turizm sahibi Galip Öztürk’le samimi pozlar veren Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin, şimdi de Çakıcı’nın adamı Ferhat Aydoğan’ı ağırlamış. Jandarma Komutanı, suç örgütleri ile arasına mesafe koysun” paylaşımında bulunmuştu.

Bu paylaşımın ardından Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin, Avukat Tugay Bek hakkında suç duyurusunda bulunmuş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Bek’nin paylaşımını, ‘Şeref, onur ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte’ bularak Bek hakkında iddianame düzenlemişti. Avukat Bek’e ‘kamu görevlisine hakaret’ suçlamasıyla da dava açılmıştı.

MAHKEMEDEN BERAAT KARARI ÇIKTI

Ankara 44 Asliye Mahkemesinde görülen davanın duruşmasında, savcı suç unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatini talep etti. Mahkeme, beraat kararı verdi.

Beraat kararını değerlendiren Avukat Bek, “Suç örgütü yöneticileri, güvenlik bürokrasisinin en tepe noktasında jandarma genel komutanıyla fotoğraf çektiriyorlar, makamında ziyaret ediyorlar, misafir ediyorlar, ağırlanıyorlar. Bunun sosyal medyada paylaşıyorlar veya haber yaptırıyorlar. Bunu neden yapıyorlar? İnsanların malına çöken; yağma, cinayet gibi suçlar işleyen bu yapılar topluma korku salarak güçlerini artırıyorlar. Jandarma Genel Komutanlığı görüşmelerini, kamuoyuna açık yaparak da kendilerinin dokunulmaz, hesap sorulamaz bir noktada göstermek istiyorlar.Suç örgütlerinin mağdur ettiği yurttaşların herhangi bir çekinceye kapılmadan bulundukları jandarma noktalarında şikayetçi olması beklenemez” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x