Anmadaki tepkisi sonrası Gökhan Zan’dan siyasilere: Herkesin depremzedelere özür borcu var

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde Hatay ve Antakya’nın sesi olan eski futbolcu Gökhan Zan anma sırasında yetkililere sinirlendiği anlar gündem oldu. Zan’dan o anlara ilişkin açıklama geldi. Zan siyasetçilere seslendiği açıklamasında, “Lütfen hiçbiriniz bizim acılarımız, bizim kayıplarımız, bizim yitip gidenlerimizin ölüsü üzerinden siyaset yapıp, bize had bildirmeye kalkmasın. Bizler, depremde kaybettiğimiz canların saygıyla anılmasından, hatıralarının yad edilmesinden, sessizlik içinde ruhlarına fatihalar okunmasından, dualar edilmesinden rahatsızlık duymaz, bilakis mutlu oluruz. Ancak, davet edilmediğiniz, depremde görmezden geldiğiniz, bizi kimsesiz, sahipsiz, çaresiz bırakanlar da bir zahmet gelip protokol naraları arasında caka satmasın. Sizleri bırakın görmeyi, sesinizi dahi duymaya tahammülü olmayan Hataylıları “Sessiz olun” diye sindirmeye çalışmak hangi insanlığa, hangi vicdana, hangi ahlaka sığar? Kaldı ki, 6 Şubat’ta bizleri yalnızlığa, çaresizliğe, ölüme sürükleyen sizler ve sizlerin yanlış politikaları değil miydi?” dedi.

Zan ayrıca, “Şunu iyi bilin ki, Hatay size muhtaç değildir. İktidarıyla, muhalefetiyle, herkesin Hatay ve tüm şehirlerimizdeki depremzedelere bir özür borcu vardır. Had bildirmek değil, haddinizi bilmek zorundasınız” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya platformu Twitter(X) üzerinden açıklamada bulunan Zan şunları söyledi:

“Sayın Siyasetçilerimize ithaf olunur;

Lütfen hiçbiriniz bizim acılarımız, bizim kayıplarımız, bizim yitip gidenlerimizin ölüsü üzerinden siyaset yapıp, bize had bildirmeye kalkmasın. Bizler, depremde kaybettiğimiz canların saygıyla anılmasından, hatıralarının yad edilmesinden, sessizlik içinde ruhlarına fatihalar okunmasından, dualar edilmesinden rahatsızlık duymaz, bilakis mutlu oluruz. Ancak, davet edilmediğiniz, depremde görmezden geldiğiniz, bizi kimsesiz, sahipsiz, çaresiz bırakanlar da bir zahmet gelip protokol naraları arasında caka satmasın. Sizleri bırakın görmeyi, sesinizi dahi duymaya tahammülü olmayan Hataylıları “Sessiz olun” diye sindirmeye çalışmak hangi insanlığa, hangi vicdana, hangi ahlaka sığar? Kaldı ki, 6 Şubat’ta bizleri yalnızlığa, çaresizliğe, ölüme sürükleyen sizler ve sizlerin yanlış politikaları değil miydi? Sizler, bizim yüreklerimizdeki acıyı görseniz içiniz yanar, kahrolur, suçunuzu bilir ar ederdiniz. Ben yandım, Hataylı kardeşlerim yandı, dağ, taş yandı, tüm Türkiye yandı. Hepimizin ruhunda tamiri imkansız yaralar açılmışken, tek bir canımızı kurtaramamanın verdiği ızdırapla kahrolurken, hürmet dakikalarımızı siyaseti üstünlüğe dönüştüren de, aramızdan ayrılanların ruhunu incitende, protestolarımıza sebep olanlarda sizlersiniz. Şunu iyi bilin ki, Hatay size muhtaç değildir. İktidarıyla, muhalefetiyle, herkesin Hatay ve tüm şehirlerimizdeki depremzedelere bir özür borcu vardır. Had bildirmek değil, haddinizi bilmek zorundasınız!!!”

NE OLMUŞTU?

Antakya’daki anma sırasında Gökhan Zan’ın sinirlendiği anlar görüntülendi. Zan, o anlarda iktidar yetkililerinin anma etkinliklerine katılmasına tepki göstererek “3 gün bizi ölüme terk ettiniz. İstemiyoruz sizi” demişti.

Zan daha sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek şunları söylemişti:

“Cumhurbaşkanımız çağırsın, Hatay’ın bir evladı olarak, Hatay insanının ne istediğini anlatayım. Eğer çevresindeki insanlar anlatamıyorsa ben anlatırım. Biraz insanda vicdan olur, biraz merhamet olur. Hiç kimse halktan büyük değildir. Allah aşkına söyleyin ya biriniz. Neyin siyasetini yapacağız ölmüşüz, bir suya muhtacız. Bir çadıra, bir bez parçasına muhtaç kaldık”

Tarih: 6 Şubat 2024, saat: 04.17… Hatay ayakta… Odatv canlı yayını…Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x