ABD’de ön seçimler: Tek rakibi, Trump’a karşı ilk kez kazandı

ABD’de 2024 başkanlık yarışında Cumhuriyetçi Parti’nin aday adaylarından Nikki Haley, başkent Washington’daki ön seçimlerde parti içindeki tek rakibi eski ABD başkanı Donald Trump’a karşı ilk galibiyetini aldı. Haley, Washington’daki ön seçimde oyların yüzde 63’ünü alarak Cumhuriyetçilerin ön seçimlerini kazanan ilk kadın oldu.

AA’nın aktardığına göre, 5 Kasım’daki başkanlık seçimleri için çalışmalar devam ederken, Cumhuriyetçilerin başkent Washington’daki ön seçimi tamamlandı. Trump’ın yalnızca yüzde 33 oy aldığı ön seçimlerle birlikte Nikki Haley de rakibine karşı ilk kez bir ön seçimi birinci bitirmiş oldu. Aday olabilmek için toplam 1215 delegeye ihtiyacı olan Haley, bu galibiyetinden yalnızca 19 delege kazanarak ülke genelinde toplam 43 delegeye ulaştı.

TRUMP: O BATAKLIKTAN BİLEREK UZAK DURDUM

Eski Güney Carolina valisi Nikki Haley’nin kampanya sözcüsü Olivia Perez-Cubas, yaptığı açıklamada, “Washington’daki yetersizliğin farkında olan Cumhuriyetçilerin, Donald Trump ve beraberinde getirdiği kaosu reddetmesi hiç şaşırtıcı değil” ifadelerini kullandı. Eski Başkan Donald Trump ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Washington DC bataklığından bilerek uzak durdum” iddiasında bulundu.

ABD’de hafta sonu Missouri, Idaho ve Michigan eyaletlerinde yapılan son ön seçimlerle Donald Trump, Cumhuriyetçi başkan adaylığı için gerekli olan toplam 1215 delege sayısından 244’üne ulaşmış oldu. Haley’in ise 24 seçici kurul delegesi bulunuyordu. Başkanlık yarışının en kritik günlerinden biri kabul edilen ve 16 eyalette ön seçimlerin yapılacağı “Süper Salı”da seçmenler sandık başına gidecek. 5 Mart’ta yapılacak Süper Salı ön seçimlerinin ardından başkan adaylarının durumunun netlik kazanması bekleniyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x